Alıcınız gönderinin gümrük ücretini ödemek istemiyor ise ne yapabilirsiniz?

  1. Gönderiyi ücretsiz imhaya sunabilirsiniz. Fakat kimi zaman ücretsiz imha mümkün olamamakta ya da gümrük ücreti ödenerek imha işlemi sağlanabilmektedir.

  2. Gönderiyi iade ettirmek isteyebilirsiniz. Fakat gönderinin geri iade gelmesi durumu taşıma ücretinin 3 katına varan  bir taşıma navlunu oluşturacaktır. 

    Bu hususta oluşacak ücretler göndericiye aittir. 

Gümrük süreçlerinde Navlungo’nun  herhangi bir müdahalesi ve sorumluluğu bulunmamaktadır.


Kargo gönderimi sağlarken çıkan kargoların %99,99’u DDU teslim şekli ile çıkmaktadır. Eğer alıcınızın gümrük ücreti ödemesini istemiyor iseniz DDP istemi ile gönderim sağlamanız gerekmektedir. DDP hizmeti ücrete tabiidir. Kargonuzun çıkışı sağlanmadan önce Navlungo temsilciniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.


Gümrük vergisi gümrük memurları tarafından ürüne biçilen değere göre belirlenmektedir. 

Alıcı tarafından gümrük sebebiyle alınmayan gönderiler, ülke gümrüğü politikaları gereği imha ettirilebilir ya da geri gönderilebilir. Burada oluşabilecek imha bedeli ve iade masrafları göndericiye yansıtılacaktır. Aynı şekilde, ürün mikro ihracat şeklinde gönderilmediyse Türkiye'de gümrüğe tabi olabilir. Bu durum Navlungo'dan bağımsız olarak ilerlemektedir.Not: Pazaryeri politikalarında gümrüğün alıcıya ait olduğu bilgisini sizlerde mağazanızda belirtebilirsiniz.


Detaylı bilgi için Navlungo temsilcinizden bilgi alabilirsiniz.  


23.08.2021 tarihinden itibaren Anayasa uygulanmaya başlanmıştır.

*Talep tarihinden 21 gün sonra  talep açılamamaktadır.